Κασετες/Γουολκμαν

Συζήτηση γενικού ενδιαφέροντος.

Κασετες/Γουολκμαν

Δημοσίευσηαπό Štvanice στις: Τετ Μαρ 30, 2011 9:29 pm

Ακουτε απο κασετες μουσικη?Θα ηθελα να ρωτησω αποψεις μεχρι ποτε θα μπορουμε να βρισκουμε αγραφες κασετες ηχου;Γιατι στα σουπερμαρκετ μερικες φορες δεν βρισκει κανεις.

Εχω ψιλοδιαλυσει το Γουολκμαν(το τριτο ανα τα χρονια) και θελω να παρω ενα καινουργιο.Ακουει κανενας απο κασετες;

Εχω Ντισκμαν αλλα νομιζω δεν ειναι το ιδιο με Walkman μιας και ειναι πιο βαρυ και πρεπει να το προσεχεις γιατι οταν κουνιεται κολαει.Ειναι και πιο μικρο και μπορεις μπορεις να το κρεμασεις πανω σου.

Νομιζω η κασετα ειναι και θα ηταν ιδανικη επιλογη για να ακους επιλογες σε αγαπημενα τραγουδια.
Άβαταρ μέλους
Štvanice
Birth of a Hero

Re: Κασετες/Γουολκμαν

Δημοσίευσηαπό bighooks στις: Τετ Μαρ 30, 2011 9:39 pm

Δεν ακούω πια από κασέτες. Μόνο σιντί. Αλλά και ντίσκμαν που έχω, δεν το χρησιμοποιώ. Εδώ και λίγα χρόνια έχω ipod. M' έχει βολέψει αφάνταστα. Αν το walkman σου φαίνεται ελαφρύ, φαντάσου να χες ipod. Έχω ένα παλιό και μικρό (4 Gb). Καμιά 500αριά τραγούδια τα χωράει άνετα
Άβαταρ μέλους
bighooks
Warlord of Mars

Δημοσίευσηαπό Metal_Warrior στις: Τετ Μαρ 30, 2011 9:39 pm

mp3 player το έχεις σκεφτεί;
No Fate. Only the Power of Will.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Warlord of Mars

Δημοσίευσηαπό N.W.O.O.F.G.M. στις: Τετ Μαρ 30, 2011 9:40 pm

Γιατί δεν προτιμάς mp3 player;
"Every adult must eventually face the limitations of his life. We don't get to do and have everything. We play the cards we are dealt."
Άβαταρ μέλους
N.W.O.O.F.G.M.
The Grave Digger

Δημοσίευσηαπό Dawn στις: Τετ Μαρ 30, 2011 9:40 pm

ε πλέον στην ψηφιακή εποχή, θεωρείται ξεπερασμένη. Αλλα έχει τις αναμνήσεις τής! Τα σχέδια στο χαρτί της κασέτας, το λογότυπο που προσπαθούσαμε να κάνουμε και που δεν θέμαμε να υπάρχει άγραφος χώρος στην κασέτα οπότε βάζαμε έξτρα τραγούδια!!! Ωραίες εποχές!!! :D :D

πλεόν δεν ξερω αν βρίσκονται. Πιθανών να εχει μερικές κασέτες το μετρόπολις ή αλλα παλιά δισκάδικα (υπάρχουν ακόμα;;) που να έχουν ξεμείνει στο στόκ. Νομίζω οτι και οι εταιρείες δεν κανουν πια
Blue Blazes!
Άβαταρ μέλους
Dawn
Warlord of Mars

Δημοσίευσηαπό N.W.O.O.F.G.M. στις: Τετ Μαρ 30, 2011 9:43 pm

Στο ebay πάντως υπάρχουν κενές κασέτες.
"Every adult must eventually face the limitations of his life. We don't get to do and have everything. We play the cards we are dealt."
Άβαταρ μέλους
N.W.O.O.F.G.M.
The Grave Digger

Δημοσίευσηαπό Štvanice στις: Τετ Μαρ 30, 2011 9:56 pm

Απλα πιστευω οτι για επιλογες η κασετα ειναι καλη επιλογη,νομιζω εχει και λιγο διαφορετικο ηχο.

Πολλα mp3 απο Internet που δεν μπορω να τα βρω σε CD τα εχω φτιαξει σε CD-R Audio επομενως ειναι πολυ ευκολο να φτιαξω μερικες επιλογες.Νομιζω εχει αρκετο αισθημα retro που δυσκολα πληρωνεται κατι τετοιο.Νομιζω ειναι μια καλη εναλλακτικη απο το CD που ετσι κι αλλιως ειναι το κυριαρχο για μενα.

Οσο για εταιριας κασετας οχι.Προτιμω τις κασσετες που φτιαχνω ο ιδιος (χειροποιητο Artwork) :lol:
Άβαταρ μέλους
Štvanice
Birth of a Hero

Δημοσίευσηαπό Ra Pariah στις: Τετ Μαρ 30, 2011 10:12 pm

Εξ όσων γνωρίζω η μόνη εταιρεία η οποία στηρίζει ΕΝΕΡΓΟΤΑΤΑ ακόμα το κασετικό format είναι η Crepusculo Negro από Καλιφόρνια.

Οι δύο τελευταίες κασέτες που έλιωσα ήταν το "Summon Your God" των Αθηναίων Veinen και το "Promo '08" των DeathTrip του Aldrahn. Τρελό κόλλημα και τα δύο! 8-) 8-)

Στο θέμα ευκολία, μετακίνηση κ.ο.κ., ipod είμαστε. :metaldome:
Blackwing, cast your evil spell
Blackwing, unleash your dogs from hell
Άβαταρ μέλους
Ra Pariah
Warlord of Mars

Δημοσίευσηαπό okialos στις: Τετ Μαρ 30, 2011 10:18 pm

Εάν έχεις καλό ντεκ για να αντιγράφεις κασσέτες από βινύλιο είναι καλή επιλογή. Διότι εκτός από την ..ιεροτελεστία της εγγραφής, ο αναλογικός ήχος σαφώς και έχει πιό "ζεστή" χροιά (ειδικά όταν πρόκειται για βινύλια μέχρι αρχές του '90, που και οι ηχογραφήσεις γινόταν αναλογικά).

Και το γουόκμαν βέβαια θα πρέπει να είναι καλό, διότι ένα φθηνιάρικο ενδεχομένως να έχει μία μικρή απόκλιση στην ταχύτητα που γυρίζει την κασσέτα, πράγμα που είναι πολύ σπαστικό.

Κασσέτες πάντως βρίσκεις εύκολα, τα πιό πολλά δισκάδικα σίγουρα θα έχουν.
Καλύτερες θεωρώ τις TDK χρωμίου (δεν ξέρω αν βγαίνουν τώρα) και σαφώς τις 60ρες, διότι οι μεγαλύτερης διάρκειας κουράζουν το μηχάνημα.
Άβαταρ μέλους
okialos
Freedom's Rise

Δημοσίευσηαπό Štvanice στις: Τετ Μαρ 30, 2011 10:32 pm

okialos έγραψε:Εάν έχεις καλό ντεκ για να αντιγράφεις κασσέτες από βινύλιο είναι καλή επιλογή. Διότι εκτός από την ..ιεροτελεστία της εγγραφής, ο αναλογικός ήχος σαφώς και έχει πιό "ζεστή" χροιά (ειδικά όταν πρόκειται για βινύλια μέχρι αρχές του '90, που και οι ηχογραφήσεις γινόταν αναλογικά).

Και το γουόκμαν βέβαια θα πρέπει να είναι καλό, διότι ένα φθηνιάρικο ενδεχομένως να έχει μία μικρή απόκλιση στην ταχύτητα που γυρίζει την κασσέτα, πράγμα που είναι πολύ σπαστικό.

Κασσέτες πάντως βρίσκεις εύκολα, τα πιό πολλά δισκάδικα σίγουρα θα έχουν.
Καλύτερες θεωρώ τις TDK χρωμίου (δεν ξέρω αν βγαίνουν τώρα) και σαφώς τις 60ρες, διότι οι μεγαλύτερης διάρκειας κουράζουν το μηχάνημα.

Οχι απο βυνηλιο δεν ξερω να γραφω κασετα.Αλλωστε δεν εχω αρκετα βυνηλια.Ομως απο CD ειναι πιο καλυτερο απο ηχο και απειρως πιο πρακτικο.

Θυμαμαι παλια ειχα βρει 120αρες κασετες βεβαια το Γουολκμαν ομως τα'πεξε αργοτερα ειχα κανει πληρης μπεστ οφ Slayer.

Ναι νομιζω η 60αρα ειναι ιδανικη για το παιξιμο και συνηθως τετοιες βρισκεις.Αν και 46αρα ειναι πιο καλυτερη για το Walkman αλλα που να βρεις τωρα τετοια ασε που 46αρα ειναι λιγα λεπτα.

Και μια αστεια ιστορια:παλια(1999-2000) ειχα καταφερει να γραψω και μεσω Playstation μουσικη με πολυ καλο ηχο σε κασετα απο CD.Τωρα το πως το εκανα δεν θυμαμαι και τοσο και δεν θα το πετυχαινα ευκολα ξανα σημερα.
Άβαταρ μέλους
Štvanice
Birth of a Hero

Δημοσίευσηαπό TRAMPAKOULAS στις: Τετ Μαρ 30, 2011 10:40 pm

εγώ αγοράζω ντεμοκασσέτες αλλά δεν έχω πλέον κασσετόφωνο... :P
No one can escape me, on Black Death I ride
Άβαταρ μέλους
TRAMPAKOULAS
King of Kings

Δημοσίευσηαπό N.W.O.O.F.G.M. στις: Τετ Μαρ 30, 2011 10:41 pm

Φέρτες εδώ, σε κάποιον που μπορεί να τις εκτιμήσει! :lol:
Άβαταρ μέλους
N.W.O.O.F.G.M.
The Grave Digger

Δημοσίευσηαπό TRAMPAKOULAS στις: Τετ Μαρ 30, 2011 10:42 pm

μιά χαρά τις εκτιμώ και εγώ, σε περίοπτη θέση κιόλας :lol:
Άβαταρ μέλους
TRAMPAKOULAS
King of Kings

Δημοσίευσηαπό Metal_Warrior στις: Τετ Μαρ 30, 2011 10:44 pm

TRAMPAKOULAS έγραψε:εγώ αγοράζω ντεμοκασσέτες αλλά δεν έχω πλέον κασσετόφωνο... :P

πόσα δίνεις για demo Fiarro? :P
No Fate. Only the Power of Will.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Warlord of Mars

Δημοσίευσηαπό TRAMPAKOULAS στις: Τετ Μαρ 30, 2011 10:55 pm

trade :P
Άβαταρ μέλους
TRAMPAKOULAS
King of Kings