UP THE HAMMERS 2018

Επερχόμενες συναυλίες. Ανταποκρίσεις.

Re: UP THE HAMMERS 2018

Νέα δημοσίευσηαπό apeitharxos_lighten στις: Τετ Ιουν 07, 2017 1:49 am

rbrigade έγραψε:Οι Agatus ήταν κάποτε μια Black metal μπάντα και τώρα παίζουν επικό λυρικό σκοτεινό heavy metal με μια δόση ίσως Black metal ατμόσφαιρας. Άκουσα τον δίσκο τους χωρίς πρόβλημα και μου άρεσε αρκετά.

rbrigade έγραψε:Θα φανταζόσουν τους Firewind να παίζουν στο Up the hammers;

τα προσπερνάω αυτά τα δύο σχόλια, γιατί είπα περισσότερο μια γνώμη και γιατί δεν θέλω να υποδείξω κάτι στον διοργανωτή (ο οποίος στην τελική είναι αυτός βάζει τα λεφτά και ρισκάρει, άρα αυτός ξέρει καλύτερα από όλους μας. 'Ο πληρώνων έχει πάντα δίκιο' που λέει και μια ψυχή) ούτε (κυρίως) θέλω να γίνομαι τιμητής των πάντων (ιδιαιτέρως όμως μπορώ να σου αναλύσω κάποιες ενστάσεις μου στα παραπάνω λεγόμενα)

rbrigade έγραψε: Οι Rotting Christ για το μισό και βάλε κοινό του Up the hammers θα είναι ανυπόφοροι, δεν νομίζω ότι αυτοί που ακούνε παραδοσιακό μέταλ έχουν όρεξη για κάφρικα φωνητικά κτλ.Οι Rotting Christ δεν ταιριάζουν καν στο underground προφίλ του φεστιβάλ. Γεμίζουν ας πούμε ένα Gagarin μόνοι τους

Εντάξει, δεν είναι μόνο τα φωνητικά στο metal. Σαν να μου λες ότι στο μπάσκετ καλός είναι αυτός που βάζει πόντους ή στο ποδόσφαιρο αυτός που βάζει γκολ. Καμία σχέση.
Είσαι μάλλον κάπως πιο μικρός και ξεχνάς το φεστιβάλ στο OAKA με Rotting Christ, Immortal, Megadeth, Judas Priest το 2001. Δεν νομίζω να χαλάστηκε ιδιαίτερα κανείς (εκτός ίσως από τα πολύ πιτσιρίκια και το γεγονός ότι έβλεπες black metal μπάντες να παίζουν μές στον ήλιο) με τις 3 μπάντες που προηγήθηκαν των priest (περισσότερο εγώ χαλάστηκα με τους megadeth τότε).
Επίσης, το 'γεμίζω ένα χώρο' τι έχει να κάνει με το αν μια μπάντα είναι underground?

rbrigade έγραψε: Σίγουρα σε σχέση με παλιότερα υπάρχουν πολύ περισσότεροι που ακούνε και παραδοσιακό και ακραίo μέταλ, αλλά πραγματικά δεν κολλάνε. Και δεν είναι μόνο το θέμα του ήχου. . Ποιος ο λόγος να παίξουν στο εν λόγω φεστιβάλ; Θα φανταζόσουν τους Firewind να παίζουν στο Up the hammers; Για δε τους Kawir, εντάξει, είναι υπερβολικά ακραίος ο ήχος τους.

Βαριέμαι να σου εξηγώ αυτό που είπες*, αλλά αφού το θέτεις έτσι, ίσως οι kawir να είναι ακραίοι αλλά οι varathron με δίσκους όπως His Majesty At The Swamp και The Lament Of Gods εξίσου χαμηλές ταχύτητες έχουν με agatus (εντός των αποδεκτών πλαισίων που θέλουμε τέλος πάντων)

* Μάλλον να σου το εξηγησω εν τάχει: οι κλασσικομεταλλάδες είναι κολλημένοι και δύσκολα ακούν άλλα είδη, οι οπαδοί όμως άλλων ειδών είναι ανοιχτοί να ακούνε και άλλα είδη, έτσι το κοινό που θα προσεγγιστεί θα είναι περισσότερο. Έχω συζητήσει μα πάρα πολλούς του ακραίου ήχου και πίστεψέ με συννενούμαι καλύτερα ως προς τα ακούσματα, αντίθετα πολλοί από τον κλασικό ήχο εκφέρουν μια γνώμη λες και έχουν περίοδο, κοιτάνε να προσάψουν το παραμικρό προκειμένου να τεκμηριώσουν τα λεγόμενά τους, σαν κριτές του fame story που λέει και μια ψυχή εδώ μέσα.
Δεν νομίζω κάποιος, όταν θα ξέρει ότι παίζουν οι heavy load, να μην έρθει επειδή θα υπάρχει ένα διάλειμμα στον κλασικό ήχο από τους varathron π.χ. Εδώ άλλες χρονιές έχουν παίξει Biocancer. Χάλασε κανέναν; Δεν νομίζω.
οι endless recorvery φέτος χάλασαν κανέναν; Δεν νομίζω.Ίσα ίσα που ήταν το mvp της πρώτης ημέρας. Τι να κάνoυμε, δεν είναι καλό ή ελκυστικό μόνο ό,τι είναι high-pitched vocals.
Δηλαδή, αν ανακοινωθούν οι venom (ως co-headliners έστω) με τόσες ονοματάρες από πίσω να ανοίγουν, τι θα πούμε; Δεν ερχόμαστε; Χαχαχαχα!!!
apeitharxos_lighten
The Grave Digger

Νέα δημοσίευσηαπό Doomsword στις: Τετ Ιουν 07, 2017 11:47 am

απο ελληνικο ακραιο που ομως θα ταιριαζε στο φεστιβαλ θα ηταν οι Horrified :twisted:

βασικα αν επαιζαν και αποκλειστικα το In the Garden of the Unearthly Delights ολοκληρο, τοτε θα ηταν σουπερ
Άβαταρ μέλους
Doomsword
Moderator

Νέα δημοσίευσηαπό rbrigade στις: Τετ Ιουν 07, 2017 5:06 pm

Θα σου πω μερικά πράγματα χωρίς να το παίζω συνήγορος κανενός και χωρίς φυσικά να εκφράζω την γνώμη κανενός άλλου παρά μόνο την δικιά μου:

Μάλλον δεν αντιλαμβάνεσαι ότι το Up the hammers είναι φεστιβάλ κλασικού underground heavy metal. Δεν είναι φεστιβάλ ακραίου ήχου ή metal έτσι αόριστα. Και ο σκοπός του διοργανωτή δεν είναι να χεστεί στο τάληρο και να υποκαταστήσει το Rockwave. Σκοπός του αν θυμάμαι καλά από παλιότερες ανακοινώσεις-συνεντεύξεις κτλ είναι: α) Να αναδειχτούν νέες μπάντες στον συγκεκριμένο ήχο, β) Να έχουν οι Έλληνες οπαδοί την ευκαιρία να δουν συγκροτήματα που δύσκολα θα έβλεπαν αλλιώς στην Ελλάδα.

Αν λοιπόν δεν τα έχω διαστρεβλώσει μέσα στο μυαλό μου και αν ισχύουν όπως τα είπα παραπάνω, δεν βλέπω πολύ πιθανό ένα τέτοιο άνοιγμα στον ακραίο ήχο. Σίγουρα κάποια στιγμή θα δούμε και άλλες μπάντες προς αυτήν την μουσική κατεύθυνση στο Up the Hammers, εφόσον έχει γίνει θεσμός και βλέπω να μακροημερεύει, αλλά μάλλον θα είναι μεμονωμένες περιπτώσεις και όχι έτσι όπως το φαντάζεσαι, δηλαδή ένα φεστιβάλ που θα αναμειγνύει όλα τα είδη. Νομίζω και το Keep it true που είναι ανάλογης νοοτροπίας δεν έχει έχει κάνει τέτοια ανοίγματα, είναι πολύ συγκεκριμένες οι επιλογές του.

Την ατάκα ''δεν είναι μόνο φωνητικά στο Metal'' δεν θα την αφήσω έτσι. Φίλε μου, τα ακραία φωνητικά είναι έγκλημα για την μουσική. Να σε ρωτήσω κάτι, πιστεύεις ότι θα πήγαινε κανείς φίλος της όπερας στο Μέγαρο αν αντί για Παβαρότι και Κάλας (σόρρυ, δεν μου 'ρχεται κάνας ζωντανός στο μυαλό) του σερβίρανε Νορβηγούς μπλακμεταλλάδες τραγουδιστές; Η φωνή είναι το τελειότερο μουσικό όργανο και μεις το καταντήσαμε σκουπίδι. Την καλύτερη μπάντα του κόσμου να βάλεις, αν της δώσεις έναν death/black τραγουδιστή την μειώνεις τρομακτικά σε αξία, σχεδόν την εκμηδενίζεις. Φαντάσου το Heaven and hell ξέρω γω με black φωνητικά... Ενώ σε οποιοδήποτε death/black τραγούδι μπορείς άνετα να βάλεις καθαρά φωνητικά και αμέσως θα ανέβει 10 κλάσεις. Τα καθαρά φωνητικά έχουν ανεξάντλητο συναισθηματικό/εκφραστικό/ερμηνευτικό εύρος, τα brutal τι σκατά έχουν; Ποιο συναίσθημα μπορεί να περάσει ο death/black τραγουδιστής που δεν μπορεί να το περάσει ένας κανονικός; Παπαριές. Απλά φορτωθήκαμε αυτό το όνειδος στην πλάτη και το περιφέρουμε... Αν υπήρχε κουμπί που να εξαφανίζει τα death/black φωνητικά απ' όλο το σύμπαν θα το πάταγα χτες.

Υ.Γ. Ποιος σου είπε ότι καθαρά φωνητικά=high pitched φωνητικά; Καμία σχέση φίλτατε!
Το πρόβλημα δεν είναι ότι οι άνθρωποι χρησιμοποιούν μόνο το 10% του εγκεφάλου τους, αλλά ότι 90% των ανθρώπων δεν τον χρησιμοποιούν καθόλου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
King of Kings

Νέα δημοσίευσηαπό Rebeskes στις: Τετ Ιουν 07, 2017 5:30 pm

Death SS πως και δεν έχουν πέσει στο τραπέζι όλα αυτά τα χρόνια;;;; Ένα σόου που να παίζουν όλο το Heavy demons, θα γάμαγε!! Εκτός αν θέλουν πολλά φράγκα λόγο σόου/στολών κλπ.
I am, i'm me!!
Άβαταρ μέλους
Rebeskes
Warlord of Mars

Νέα δημοσίευσηαπό Doomsword στις: Τετ Ιουν 07, 2017 9:15 pm

rbrigade, νομιζω το βλεπεις λαθος το θεμα με τα φωνητικα...

τα ακραια φωνητικα δεν λειτουργουν με την ιδια λογικη που εχουν τα καθαρα. Λειτουργουν ως ενα ακομη οργανο που συμπληρωνει το συνολο. Σαν αλλη μια κιθαρα ας πουμε. Δεν ειναι ολες οι μουσικες για να εχουν ενα αηδονι στο μικροφωνο γιατι απλα δεν χρειαζεται η εκφραστικοτητα του. ξερω δε μπορω ευκολα να εξηγησω τι εννοω, αλλα ελπιζω να καταλαβες.

Για τα αλλα περι up the hammers συμφωνω αρκετα, αλλα οχι οτι θα με χαλαγε να εβλεπα και αλλα ακραια ανα καιρους να συμμετεχουν. Ομως πιο πολυ απο την εποχη εκεινη. Ας πουμε Sarcofago θα ηταν μια μπαντα που θα ταιριαζε κατα καποιο τροπο.
Άβαταρ μέλους
Doomsword
Moderator

Νέα δημοσίευσηαπό Vic στις: Τετ Ιουν 07, 2017 10:36 pm

Ε, και η λύσσα έκφραση είναι και κάποιες μουσικές θέλουν τον λυσσασμένο τους στα φωνητικά. Δεν γίνεται να έχεις το Chopped in Half με μελωδία, μπορείς δηλαδή, αλλά μαλακία θα είναι. Πρέπει να έχει ντεθ Μπρεθ το μικρόφωνο να ουρλιάζει ΤΣΟΠΤ ΙΝ ΧΑΑΑΑΑΑΟΟΥΥΥ (ούτε καν την λέξη να μην αρθρώνει). Φυσικά κάποια πράγματα θα μπορούσαν φυσικά να έχουν και εναλλακτική ερμηνεία με φυσική ή καθαρή φωνή, δεν αντιλέγω. Αλλά μην ακυρώνουμε έτσι εύκολα σχολές ολόκληρες. Στο κάτω-κάτω είναι slippery slope η λογική. Πού τραβάμε την γραμμή; Πότε τα φωνητικά χαλάνε; Obituary θόρυβος, Whiplash είναι ΟΚ; Motorhead; Brian Johnson στην τελική; Tom Waits; Quorthon; Και μένα που μου αρέσει ο Hetfield στο Kill Em All που ουρλιάζει; Αυτή η λογική είναι που οδηγεί στην αποψάρα ότι μόνο η κλασσική μουσική είναι σοβαρή μουσική ή μόνο πράματα του ωδείου και οι Nightwish είναι προφανώς ανώτεροι από τους Helloween του Walls of Jericho (Kai > Kiske, μην ξεχνιόμαστε!!). Όσο καραγκιόζης και να κατέληξε, πολύ λίγα πράγματα πιάνουν το majestic υποχθόνιο δέος που βγάζει o Vincent στο God of Emptiness (Let the children come to me... their mothers love me so shall they....just like a snake I'm slithering....). Δεν ξεχνιέται το κόλλημα που είχα φάει με το "οοοοοοοοοOOOOOOH - PRACTICE WHAT YOU PREACH!", θέλει καφρίλα εκεί, του πάει τόσο ιδανικά!

Από την άλλη θα πω ότι υπάρχει μια ΜΕΓΑΛΗ κατηγορία "μπρούταλ" φωνητικών, είτε ντεθ, είτε μπλακ, είτε παντερο-κοράδων που είναι πράγματι πληγή του φαραώ. Όλοι ίδιοι, όλοι αδιάφοροι, όλοι generic του κερατά, όλοι μηδενικά, μπρουτάλια της οκάς. Προσωπικά θέλω τον κάφρο μου με προσωπικότητα. Δεν ξέρω τι προσωπικότητα, απλά να ξεχωρίζει ή να βγάζει καφρίλα και σαπίλα που να κολλάει στην μουσική. Δεν θέλω καρμπόν/κονσέρβα/προβλεπέ βοθρέ και καλά, αυτό είναι σίγουρο μείον. Το αυτό ισχύει και για τα εντελώς τζενέρικ θρας φωναχτά φωνητικά (όλοι ίδιοι ρε φίλε) που χαντακώνει το μισό νεοθράς.

Φυσικά πουθενά δεν υποννοώ ότι όποιος δεν γουστάρει καφρίλες είναι κλειστόμυαλος του ωδείου, απλά η a priori απόρριψή τους ως "λάθος" ή "θόρυβο" είναι που με βρίσκει κάθετα αντίθετο.

Για το Up the Hammers εγώ θέλω Satan, Leatherwolf (με Tafolla τώρα), Μorgana Lefay και Armored Saint. ΣΦΑ-ΓΗ (και 3 από τις αγαπημένες μου φωνές έβερ)
Vic
Freedom's Rise

Νέα δημοσίευσηαπό Doomsword στις: Τετ Ιουν 07, 2017 11:39 pm

Vic έγραψε:Για το Up the Hammers εγώ θέλω Satan, Leatherwolf (με Tafolla τώρα), Μorgana Lefay και Armored Saint. ΣΦΑ-ΓΗ (και 3 από τις αγαπημένες μου φωνές έβερ)

μια μπυρα στον κυριο!
Άβαταρ μέλους
Doomsword
Moderator

Νέα δημοσίευσηαπό Killgore Trout στις: Σάβ Ιουν 24, 2017 7:24 am

Ναι, γαμώτο,είναι πολλά τα φράγκα για το Hair Metal Heaven, οπόταν ναι στους Leatherwolf (bonus ο Ταfolla).
Άβαταρ μέλους
Killgore Trout
Freedom's Rise

Νέα δημοσίευσηαπό Dawn στις: Σάβ Ιουν 24, 2017 3:47 pm

Ριχνω και στο τραπέζι τους Vicious Rumors για σκληρό headliner μιας και θα είναι Ευρώπη φέτος.
Blue Blazes!
Άβαταρ μέλους
Dawn
King of Kings

Νέα δημοσίευσηαπό Killgore Trout στις: Τετ Ιουν 28, 2017 6:28 am

Vic έγραψε:Ε, και η λύσσα έκφραση είναι και κάποιες μουσικές θέλουν τον λυσσασμένο τους στα φωνητικά. Δεν γίνεται να έχεις το Chopped in Half με μελωδία, μπορείς δηλαδή, αλλά μαλακία θα είναι. Πρέπει να έχει ντεθ Μπρεθ το μικρόφωνο να ουρλιάζει ΤΣΟΠΤ ΙΝ ΧΑΑΑΑΑΑΟΟΥΥΥ (ούτε καν την λέξη να μην αρθρώνει). Φυσικά κάποια πράγματα θα μπορούσαν φυσικά να έχουν και εναλλακτική ερμηνεία με φυσική ή καθαρή φωνή, δεν αντιλέγω. Αλλά μην ακυρώνουμε έτσι εύκολα σχολές ολόκληρες. Στο κάτω-κάτω είναι slippery slope η λογική. Πού τραβάμε την γραμμή; Πότε τα φωνητικά χαλάνε; Obituary θόρυβος, Whiplash είναι ΟΚ; Motorhead; Brian Johnson στην τελική; Tom Waits; Quorthon; Και μένα που μου αρέσει ο Hetfield στο Kill Em All που ουρλιάζει; Αυτή η λογική είναι που οδηγεί στην αποψάρα ότι μόνο η κλασσική μουσική είναι σοβαρή μουσική ή μόνο πράματα του ωδείου και οι Nightwish είναι προφανώς ανώτεροι από τους Helloween του Walls of Jericho (Kai > Kiske, μην ξεχνιόμαστε!!). Όσο καραγκιόζης και να κατέληξε, πολύ λίγα πράγματα πιάνουν το majestic υποχθόνιο δέος που βγάζει o Vincent στο God of Emptiness (Let the children come to me... their mothers love me so shall they....just like a snake I'm slithering....). Δεν ξεχνιέται το κόλλημα που είχα φάει με το "οοοοοοοοοOOOOOOH - PRACTICE WHAT YOU PREACH!", θέλει καφρίλα εκεί, του πάει τόσο ιδανικά!

Από την άλλη θα πω ότι υπάρχει μια ΜΕΓΑΛΗ κατηγορία "μπρούταλ" φωνητικών, είτε ντεθ, είτε μπλακ, είτε παντερο-κοράδων που είναι πράγματι πληγή του φαραώ. Όλοι ίδιοι, όλοι αδιάφοροι, όλοι generic του κερατά, όλοι μηδενικά, μπρουτάλια της οκάς. Προσωπικά θέλω τον κάφρο μου με προσωπικότητα. Δεν ξέρω τι προσωπικότητα, απλά να ξεχωρίζει ή να βγάζει καφρίλα και σαπίλα που να κολλάει στην μουσική. Δεν θέλω καρμπόν/κονσέρβα/προβλεπέ βοθρέ και καλά, αυτό είναι σίγουρο μείον. Το αυτό ισχύει και για τα εντελώς τζενέρικ θρας φωναχτά φωνητικά (όλοι ίδιοι ρε φίλε) που χαντακώνει το μισό νεοθράς.

Φυσικά πουθενά δεν υποννοώ ότι όποιος δεν γουστάρει καφρίλες είναι κλειστόμυαλος του ωδείου, απλά η a priori απόρριψή τους ως "λάθος" ή "θόρυβο" είναι που με βρίσκει κάθετα αντίθετο.

Για το Up the Hammers εγώ θέλω Satan, Leatherwolf (με Tafolla τώρα), Μorgana Lefay και Armored Saint. ΣΦΑ-ΓΗ (και 3 από τις αγαπημένες μου φωνές έβερ)

Προσκυνώ τη μουσική από Suffocation (Λατρεία ο Τέρανς στην κιθάρα και ο παλιός ντράμερ), Gorguts και Dying Fetus (το εφετινό πόνημα έχει μεγάλα έπη που με προβληματίζει αρκετά, ώστε να πάρω το βινύλιο να το βάλω δίπλα στο μνημειώδες Destroy The Opposition), αλλά δεν μπορώ με τίποτα τα φωνητικά τους...
:(
Άβαταρ μέλους
Killgore Trout
Freedom's Rise

Νέα δημοσίευσηαπό andkoukou στις: Κυρ Ιούλ 16, 2017 10:15 am

Στο billing προστέθηκαν οι αμερικάνοι power metallers Attika και οι γερμανοί speed thrashers Vulture οι οποίοι παρεμπίπτοντος κυκλοφορούν την πρώτη full length δουλειά τους με τίτλο The Guillotine.
andkoukou
Freedom's Rise

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Live

Συνδεδεμενα μελη

Μέλη σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες